Wyjasnienie

Blog ten jest zapisem moich dokonań zawodowych w temacie marketingu internetowego i stanowi wartość intelektualną.

środa, 17 października 2012

1% gdzie idzie?

Jeśli nie wpłacę swojego 1%, to gdzie on idzie? Wiem, że fiskus, samodzielnie nim zadysponuje ale znajomy mi powiedział, że państwo ma specjalny fundusz, z którego potem zasilane są narodowe projekty.

"1%" nigdzie się nie "wpłaca". Trzeba jedynie zaznaczyć na formularzu PIT jaką organizację się wybiera. Fiskus ze swoich pieniędzy (już pobranych przez Ciebie w ciągu roku podatków) przekaże tej organizacji wskazaną kwotę.

Więc skoro nie wybierze się organizacji, to po prostu Państwo tej organizacji nie udzieli ze swoich środków dotacji. Czyli 1% podatku nigdzie nie "pójdzie", zostanie w tym samym miejscu, gdzie pozostałe 99% Twojego podatku, czyli w Skarbie Państwa.
Nie ma żadnego specjalnego mechanizmu, który obliczałby różnicę między kwotą, którą podatnicy chcieli, żeby państwo zadotowało wybrane przez nich organizację, a 1% wszystkich tegorocznych wpływów z podatku PIT - to znaczy różnicę oczywiście łatwo policzyć, ale uzyskana liczba do niczego nie służy, państwo nie przekazuje jej automatycznie na żaden wydzielony fundusz ani nic takiego.
Był kiedyś taki pomysł, żeby utworzyć Fundusz Edukacji Narodowej właśnie w tej sposób, ale na szczęście nic z tego nie wyszło.

za forum

Brak komentarzy: